Sediu nou pentru Expoziția Etnografică și Biblioteca Comunală Jidvei

Expoziția Etnografică și Biblioteca Comunală Jidvei au un nou sediu după finalizarea proiectului de modernizare. Un proiect pe care domnul primar Alin Trif și l-a propus încă de la începutul acestui al doilea mandat.
Tradițiile și obiceiurile locuitorilor din comuna noastră sunt astăzi rezultatul întrepătrunderii elementelor săsești și cele românești, care se regăsesc în această expoziție. De la război de țesut și până la costume populare cu o vechime de zeci de ani, toate aranjate cu grijă de către doamna Lenuța Puiu, cea care de ani de zile are grijă de cultura din Comuna Jidvei și nu lasă tradițiile să se piardă.
Toate aceste obiecte din Muzeul Jidvei ne spun o poveste. Și una foarte frumoasă care are în spate o istorie de peste 100 de ani.
Vizitând expoziția, gândul ne duce departe în trecut, iar în fața ochilor ne apare un mod de viață deosebit.
Așadar, începând de luni, 3 februarie, vă așteptăm să vizitați Muzeul Jidvei și să vă bucurați de exponatele noastre.